Wyostrzanie zdjęć z TOPAZ LABS (AI)

Kilka miesięcy temu firma Topaz Labs, z której programów do obróbki zdjęć korzystam, wypuściła na rynek nowe produkty, wsparte sztuczną inteligencją („AI”).

Początkowo podszedłem do tego tematu z dużą dozą marketingowej ostrożności, ale po kilku tygodniach pracy z „Topaz Gigapixel AI” oraz „Topaz Sharpen AI” stwierdzam, że programy te są po prostu świetne.

Obydwie aplikacje potrafią, na niespotykaną dotychczas skalę, wyostrzyć i odszumić zdjęcia, ale pierwotnie mają dwa różne przeznaczenia.

Topaz Gigapixel AI (w skrócie AI GPX) służy do skalowania zdjęć, zwłaszcza ich powiększania, bez niepotrzebnych artefaktów i pikselozy. Wbudowane algorytmy (nie wiem czy można tak pisać o sztucznej inteligencji) potrafią ponadto wyostrzyć zdjęcie oraz je odszumić.

Powyżej: okno programu Topaz Gigapixel AI. Już na podglądzie widać, jak wspaniałe efekty można uzyskać. (obrabiane zdjęcie należy do użytkownika wiktor2034 z forum rnavspotters.pl)

Topaz Sharpen AI z kolei – jak sama nazwa wskazuje – służy do wszelkiego rodzaju akcji prowadzących do wyostrzenia zdjęcia. Gdybym jednak poprzestał na tak prostym opisie, napisałem bym zaledwie o 30% możliwości tego programu.

Wyostrzanie – a właściwie – poprawa jakości zdjęć, może bowiem nastąpić na jeden z trzech sposobów, w zależności od tego, co spowodowało niedoskonałość fotografii:

  1. sharpen (wyostrzanie) – w przypadkach nieprawidłowego ustawienia ostrości
  2. stabilize (stabilizowanie) – w przypadku poruszenia zdjęcia
  3. focus (ostrość) – w przypadku zdjęć, na których tylko część fotografowanego obiektu jest ostra, reszta zaś znajduje się poza płaszczyzną ostrości.
Powyżej: panning za samolotem – niestety nieco poruszony, przez co samolot jest nieostry (zdjęcie: autor)
Powyżej: to samo zdjęcie po skorzystaniu z opcji „stabilize” w Topaz Sharpen AI. Jak widać samolot został wyostrzony, jednakże tło również jest stabilizowane, jeżeli chcemy zatem zachować naturalny efekt panningu, trzeba połączyć zdjęcia „przed” oraz „po” obróbce z zastosowaniem odpowiednich masek.

Poniżej kilka zdjęć „przed” i „po” oraz screenów z ustawieniami programów wykorzystanymi przy tych konkretnych zdjęciach. Zapraszam do obejrzenia wszystkich, bo najlepsze zostawiłem na sam koniec 😉

Wszystkie zdjęcia pochodzą z forum rnavspotters.pl i są wykorzystane za wiedzą i zgodą ich autorów, którym w tym miejscu dziękuję. Co również istotne – pracowałem na zdjęciach opublikowanych na forum (a zatem już skompresowanych w jpeg lub png); praca na zdjęciach surowych/oryginalnych może dać jeszcze lepsze rezultaty!

Powyżej: zdjęcie oryginalne (autor: misiek153)
Powyżej: zdjęcie wyjściowe z programu Topaz Gigapixel AI, zastosowane powiększenie x2 oraz wyostrzanie i odszumianie.
Powyżej: zdjęcie finalne, uzyskane poprzez przeskalowanie zdjęcia wyjściowego do skali oryginalnego obrazka (50%) oraz delikatne wyostrzanie w programie Corel Paint Shop Pro (związane z odtworzeniem ostrości po skalowaniu w dół)
Ustawienia dla kolejnego obrabianego zdjęcia.
Powyżej: zdjęcie oryginalne (autor: spinka)
Powyżej: zdjęcie wyjściowe z programu Topaz Gigapixel AI, zastosowane powiększenie x2 oraz wyostrzanie i odszumianie (ustawienia jak na screenie dwa zdjęcia wyżej).
Powyżej: zdjęcie finalne, uzyskane poprzez przeskalowanie zdjęcia wyjściowego do skali oryginalnego obrazka (50%) oraz delikatne wyostrzanie w programie Corel Paint Shop Pro (związane z odtworzeniem ostrości po skalowaniu w dół)
Powyżej: zdjęcie oryginalne (autor: wiktor2034)
Powyżej: zdjęcie wyjściowe z programu Topaz Gigapixel AI, zastosowane powiększenie x2 oraz wyostrzanie i odszumianie (ustawienia jak na screenie na początku artykułu). Uzyskałem zdjęcie o dwukrotnie wyższej rozdzielczości i lepszej jakości niż oryginał!
Powyżej: dla porządku zdjęcie po obróbe i przeskalowaniu w dół do oryginalnego rozmiaru (osobiście wolę oczywiście zdjęcie wprost z AI GPX).

Jak widać Topaz Gigapixel AI radzi sobie doskonale nawet z dwukrotnym powiększeniem zdjęcia o naprawdę niskiej rozdzielczości wyjściowej!

Topaz Sharpen AI robi równie świetną robotę, tyle że bez skalowania obrazków. Nie będę zatem wklejał kolejnych przykładów.

Topaz „DeNoise AI” oraz „JPEG to RAW AI”

Na zakończnie pragnę dodać, że TOPAZ ma w zanadrzu jeszcze dwie aplikacje AI, z których osobiście jeszcze nie korzystałem, ale mogą okazać się dla Was równie przydatne.

Zachęcam zatem do samodzielnego pobrania 30-dniowych wersji próbnych i pobawienia się swoimi zdjęciami razem ze sztuczną inteligencją!

Dodaj komentarz